Вітаю Вас Подорожній
Неформальщина
Головна » Статті » Неформалізм і субкультури

Готи і готика
Коли приїжджаєш в якесь європейське місто чи то містечко і спостерігаєш за їхньою молоддю, різко впадає в око певна частина молодих людей, яка вирізняється дещо незвичним іміджем з переважанням чорних барв та історичних елементів у одязі. Ця молодь стала невід’ємним елементом екстер’єру древніх європейських вулиць.. Часто групи цих “темних” хлопців та дівчат можна зустріти поблизу старовинних будівель, замків, на цвинтарях або в особливих клубах.
“Металісти? Сатаністи? Гомосексуалісти? Сектанти? Може, якийсь фільм знімають, а можливо, студенти якогось театрального училища вийшли пива попити?” – подумає непосвячений український обиватель, бо хто ж йому відкриє очі на таку поширену в Європі та Новому Світі і таку незнану в Україні молодіжну субкультуру як готи.
Мабуть, буде важко в цій коротенькій статті описати готичну молодь, бо навіть всередині цієї субкультури існує безліч течій, які на перший погляд є навіть антагоністичними. Але це тільки поверхнева візія. Щоб зрозуміти, що їх об’єднує, спробуймо вдатися до генези готичного руху.

   Уперше ті, кого називають готами, з’явилися в кінці 70-х як інтелектуальна гілка пост-панкової культури. Так спершу охрестили групи, музика яких була, на думку музичних критиків, готичною, себто лякаючою, жахливою, адже в англійському значенні саме таке означення і має цей термін, напр. “готичний роман”. Готами охрестили фанів таких рок-груп, як “London After Midnight”, “Bauchaus”, згодом у 80-х “The Cure”, “The Sisters of Mercy”. Наслідуючи імідж і світогляд своїх кумирів, ця молодь почала носити чорний одяг, що символічно мав би означати жалобу по цьому світі, похмурість і скорботу, з іншого боку, це - свого роду соціальний протест проти строкатої безтурботності суспільства чи то радше маси, спосіб зовнішнього вирізнення серед байдужого натовпу, але чорний колір – протиставлення кольоровості, а не білому.

    Імідж, музика, відео, арт є всього лиш зовнішньою екзотерикою, доповненням світогляду та ідеології. Те, що для пересічної людини видається дивним, депресуючим, гнітючим чи моторошним, готи сприймають як належне, як невід’ємний чинник буття. Іншими словами - пізнавати радість життя через усвідомлення його темних сторін: смерть, біль, депресія.

    Щодо іміджу і його барв, варто зауважити, що використовують готи вишневі та гранатові кольори, а також білі моцартівські сорочки. Свої ноги вони взувають у міліарні боти, а також відповідного стилю інше взуття. У багатьох країнах існують навіть цілі спеціалізовані фірми з виробництва та реалізації такої продукції. Серед чоловічих головних уборів найчастіше зустрічаються капелюхи або й циліндри. Дівчата надають перевагу пишним платтям, із корсетами чи без них, ренесансового та вікторіанського періоду, та й, взагалі, у зовнішності готок, чи то готес вирізняється підкреслена еротичність. Поширеними елементами готичного гардеробу є шкіряні плащі, штани, спідниці і т.д. Особливим елементом готського (і тільки їхнього) іміджу є шипастий нашийник, що символізує залежність і неволю людини від багатьох умовностей, від “суспільного ярма”.

  Щодо символів і прикрас, якими послуговується готична молодь, досить популярними є єгипетська (Анк, око Осіріса) та християнська, а також різноманітні язичницькі знаки (сонце, свастика, молот Тора), кажани, павуки, черепасто-кісткасті прикраси, стилізовані візерунки “тату” чи народного орнаменту. Віддаючи перевагу сріблу чи нікельованим металам, золоті прикраси чи будь-які інші з жовтих металів готи вважають не стильними.

  Власне готична музика веде своє походження, ми про це вже згадували, від пост-панку, а також від етнічної та класичної музики, згодом сюди вкрапились і електронні завороти. Проте в кінці 80-х до саунду готичних ватаг додається металічний драйв гітар (Lacrimosa, Love Like Blood, etc.), а на початку 90-х і до сьогодні багато метал-команд починають використовувати готичні ритми, глибокий чоловічий та оперний жіночий вокали, симфонічні та фолькові елементи (Theatre of Tragedy, Anathema, Paradise Lost, My Dying Bride), внаслідок чого виникають doom та gothic-metal. Разом із групами до готичної субкультури долучається значна частина металістів. Хоч doom і не є чисто готичною музикою, радше зготизованим death metal-ом, зате gothic metal можна сміливо назвати стовідсотковою готикою, гідним спадкоємцем і продовжувачем традицій gothic rock-у.
Проте музичні вподобання готів не обмежуються цими вузькими рамками. Полюбляють вони музику різнопланову, класичну, однак в основному мінорну, похмуру і меланхолійну або піднесено-врочисту, вагнерівського штибу, ну, такі вони вже, ті готи, сумні люди і водночас життєлюби. Популярними є також фольк та неофольк, середньовічна музика, ethereal, електронізовані стилі, такі як dark-ambient, dark-wave.

   На початку 90-х готичним рухом зацікавився кінематограф, тому готи стають головними героями таких відомих фільмів, як “Едвард Руки-Ножиці”, “Наречена Чакі”, “Ворон”. Остання стрічка-трилогія надала нового дихання готичному підпіллю, яке на той час досить підупало. Також новою підмогою для готів усіх країн і континентів стала мережа Інтернету.

   У той час, коли в атмосфері спопсованості суспільства, задухи та атрофії рок-культури, здається, що все поглинуто масовкою та кічем, коли сприйняття того, що зветься творчістю, не потребує напруження волі і польоту фантазії, постає нова альтернатива старому – готична культура. Це симбіоз, поєднання найкращого, найблагороднішого із різних напрямків музики, арту та літератури загалом, що звертається до свого древнього коріння, це високий дух, можливо, у чомусь похмурий і сумний, але водночас такий творчий і життєстверджуючий.


Джерело: http://dzyga.narod.ru/Teatr/gotika2.htm
Категорія: Неформалізм і субкультури | Додав: neformalizm (13 Травня 2008) | Автор: Ростислав АНТИМИС
Переглядів: 949 | Коментарі: 1 | Рейтинг: 4.2/4
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:

Menu
Форма входу
Логін:
Пароль:
Категорії розділу
Неформалізм і субкультури [5]
Київ [1]
Здоров"я і краса [1]
Пошук
Наше опитування
Яка музика Вам більше всього до вподоби?
Всього відповідей: 38
Друзі сайту
СССР
Статистика

На дроті: 1
Подорожуючих павутиною: 1
Темних романтиків: 0